Ücretsiz n11 entegrasyon programı, n11 Satıcıları için geliştirilen, Maximum Kâr için, ürün maliyet ve satış fiyatı hesaplama Programı

Hedef Gerçek maliyetler ile maksimum kar sağlamak;

herhalde, hemen hemen her satıcı, aynı şeyi düşünüyordur. n11 kesintileri belli kargo maliyetleri belli neden bir fiyat hesaplayıcıya ihtiyaç duyayım ki?

Öyle bir program geliştirdik ki, kobi satıcılar n11 de ürün satışa çıkarabilmek için çok karmaşık ve kombinasyonu fazla olan hesaplar içinden çıkamadığı, hatalı yanlış ve eksik maliyetler ile satış fiyatlarını çıkararak satışa sunduğu ürünler genelde zararına satılan fiyat politikası oluyordu.

Programın başlıca özelliklerinden olan, akıllı hesaplama kombinasyon ve türevleri göz ardı etmeden tamamının değerlendirecek şekilde maliyet hesabı çıkabilen bir yetenektedir.

Bu bilgileri doğru şekilde yürütebilmek adına, kullanıcılardan bazı bilgilerin girilmesini isteyecektir. Bunların her ürün için mutlaka değer girilmesini ifade eden textbox alanları “hafif mavi” renkleri ile belirtilmiştir.

Hadi Programı tanıyalım;

Alış Fiyatından satış fiyatına ve diğer maliyetlerin hesaplandığı bölüm

“Fiyatlandırma” bölümünde, API destekli versiyonları için, ürün xml iletişimi hedeflenmiş, eko versiyonlarında bu bölüm pasif bırakılmıştır. Birim / adet alanı, aynı ürün birden fazla kombin paketlenerek satışları hedefleyenler için tasarlandı

Net alış fiyatı, Ürünü net alış fiyatını yazarak programa alış fiyatınız ve etmek istediğiniz karı belirtmeniz en temel maddelerdendir. net alış fiyatınız; alış maliyetlerinizdir. Fatura altı indirimler, mal fazlası ve ürün bazlı kampanyalar çıkarılmış, ürün temini için katlanılan kargo, lojistik, depolama elleçleme, KDV ve ürün bazlı diğer vergiler gibi diğer tüm maliyetlerin de eklenmiş halidir.

Kar türü alanı 2 seçenekli dir, Combobox (aşağı kayan menü) 1.seçeneğinde % oran ile Kar, 2.seçenekte TL bazlı kar oranı gireceğinizi belirler.
Biz örnek çalışmada; 100 Tl net alış fiyatlı bir ürünümüz için, %25 kar oranı (yani net 25TL kar hedefi) ile ürün satmayı örnek olarak hedefledik.

Bir ürünün 1 ayda tahmini satış miktarı, ürüne maliyetlerin doğru şekilde yüklenebilmesi için bu oran doğru tahmin edilmelidir.her türlü maliyet aylık baz alınacağı için. bir ürünün 1 ayda tahmini satacağı rakamı bu alana girmelisiniz.

Paketleme giderleri; bir ürünü satışı adına katlandığınız tüm maliyetleri bu alanda programa bilgi vermelisiniz. 1 ürün maliyetlerini tam olarak doğru hesaplayamıyor veya 1 ürün satışında ne tür maliyetlerin gerçekleştiğini kestiremiyorsanız, Hesapla butonuna basarak yeni açılan pencerede, ürün için gerçekleşen maliyetleri TL bazında girmeniz halinde program geri planda hesaplamalar yaparak 1 ürün için tahmini maliyet oluşturacak ve sizi ürün maliyetlerini karınızdan düşmeden maksimum kar hedefine doğru yöneletecektir.

Paketleme giderleri, siparişlerin hazırlanması adına aylık tüketilen A4 fotokopi kağıdından toner ve diğer kırtasiye malzemelerine, ürün koruma baloncuklarından, baskılı poşet / kutu gibi ürün satışına dayalı sabit ve değişken maliyetlerin doğru ve eksiksiz hesaplanması gerekir. Ürünlerin kargo paketinin sağlanabilmesi için aylık tüketilen koli bandı maliyetlerinin hiç de küçümsenmeyecek rakamlarda olması, maliyet hesaplarının dışında bırakılması hiç de doğru hesap türü olmayacaktır.Program maliyet hesaplaması bu ve buna benzer her türlü ürün ve sipariş bazlı maliyetleri istemekte algoritma yapısında hesaplayarak uygun bir maliyet çıkarmaktadır.

Paketleme giderleri, bir çok kobi işletmelerin bu hesabı yapmaması, eksik veya hatalı yapması sebebi ile hedeflediği karı yakalayamadığı gibi bilmeyerek satılan ürünü zararına sonuçlandırabiliyorlar.

Kargo Maliyetleri, herhalde hemen hemen her satıcı, aynı şeyi düşünüyordur. n11 kesintileri belli kargo maliyetleri belli neden bir fiyat hesaplayıcıya ihtiyaç duyayım ki? sorusuna en iyi cevaplardan biriside kargo maliyetlerinden geliyor;

Kargo maliyetleri, öyle sanıldığı gibi, ürün kaç desi 2 desi, hangi kargo, A Kargo Fiyat 5,63 TL gibi basit hesaplamalar ne yazık ki kargo maliyetinde ki hesaplamalar yarı-yarıya hatalı hesaplamalar ile sonuçlanıyor.

Yarı yarıya kargo maliyeti olur mu? ne yazık ki hesabını iyi yapamayan bir çok kobi, kargo maliyetlerini doğru hesaplayamıyor, maliyetleri eksik veya hatalı baz alarak hesaplama yapıyorlar.

Kargo maliyetlerini doğru hesaplayabilmemiz için öncelikle Kargo paketlerinin Desi bilgisine programın ihtiyacı var.Desi hesaplamayı bilmiyor veya hesap makinesi ile uzun uğraş çalışmak istemiyorsanız, programın desi hesapla butonuna basarak desi nasıl hesaplayacağınızı bilmeseniz de istenilen değerleri girerek desi hesaplatan otomatik çalışan bir sitem oluşturduk, Öyle ki hiç bir şekilde kargo desi bilgisi bilgisi olmayanı hedef aldık, desi ölçümleri ürünün ölçüleri değil, kargoya verilmeye hazır şekilde ürün kutu / paketin dış X, Y, Z ölçüleirni görseller ile destekleyerek cm bazında istedik, buna ek olarak desi hesap algoritması şartlarından olan ürün Kg bazında tahmini ağırlığını da istedik. Artık “hesaplaya basarak” işlemi sonlandırabilirsiniz.

Desi bilgisine ulaştık her şey tamam mı? hayır, n11 de 3 şekilde kargo ödeme seçeneği mevcuttur,
1.Kargo Satıcı öder,
2.Kargo Alıcı öder,
3.Şartlı Kargo (100 TL ve üzeri kargo ücretsiz) gibi.

satışa sunacağınız ürün kargo ödeme seçeneğine göre maliyetlerde önemli değişiklikler sağlayacağı gibi, program Kargo iade hesabı da yapmaktadır.

Düşünün ayda 100 kargo gönderiyorsunuz, bu kargoların tahmini %10 iade dönüyor ise, bu kargo ücretleri kim ödeyecek? Tabi ki satıcı. kargo iadeleri de ayrıca bir maliyet ise bizim maksimum kar hedefimiz (programın en başında hedef kar oranı) yakalamamız mümkün olacak mı? tahmin edilemeyen maliyetler farkında olmadan zarar hesabımıza mı yazılmalı? hayır nasıl ürüne reklam verildiğinde her reklamın maliyeti hangi ürün ile alakalı ise maliyeti o ürüne bindiriliyorsa bu kargo iade maliyeti de o ürün maliyetlerine eklenmelidir.

Eğer mantığını kavrayamadıysanız şu şekilde de anlatalım;
(komisyon dahil) Bir ürün 10 TL ye satmayı istiyoruz, (diğer maliyetleri görmezden gelelim) kargo satıcı öder ise 5 tl maliyeti var, biz bu ürünü kaç TL ye satmalıyız? tabi ki 15TL ye, ürünü alıcı öder yapsaydık? 10 TL den satmamız yeterli olacaktı, Peki kargo ücreti satıcı öder ise, neden maliyete eklendi? Çünkü satışa sunulan ürün için katlanılan her maliyet ürün satış fiyatına yansıtılır.işte bir önceki hesabında bu mantıkla ilerler ve kargo iade hesabı ile gerçek maliyet çıkarır, Bir çok satıcı konuya hiç bu şekilde yaklaşmıştır.

Diğer Kargo ücretleri?
Eminiz ki birçok satıcı, Kargo maliyetlerinin tam olarak nelerin oluşturduğunu gösteren bir tablo veya hesaplama bilgisine ulaşamadan sayfanın üst tarafındaki kargo ve desi listesine göre baz alarak hesaplama yapmıştır. “0,18 TL + KDV SMS bilgilendirme hizmeti ücreti eklenecektir.” , “Posta Hizmetleri Kanunu, 30 kg ağırlığın altındaki maddeleri Posta Hizmet Bedeli %2,35 olarak belirlenmiştir. “, “Fiyatlara %18 KDV ve Posta Hizmet Bedeli dahil değildir.” gibi ve diğer kargo ve özel durumlar için hesaplanması gereken maliyetler göz önünde tutulmadığından hesaplamalar eksik ve hatalı yapılmıştır. Kargo türü, kargo firması, kargo desi, gibi bir çok kombinasyona göre şekil alabilecek bir hesaplama, program tüm bunları hızlı ve pratik şekilde tamamlar.

Kargo Desi dengesi, Her ne kadar siz siparişinizin kutu desi hesabını doğru yapsanız da, Kargo firmaları n11 desi fiyat listesinde rekabet edebilmek için, her desi için en düşük fiyatı vermeyi hedefler, fakat kargo şubelerin bu fiyat üzerinden %oran ile kar marjları söz konusu olduğundan, hakkı 2 desi olan bir kargo 3 belki 4 desi de kesilebiliyor. bu Kargo desi sizin hesaplarınıza göre kar etmeniz gerekirken, kargonun desi bilgisi girmesi ile n11 hesabınızdan size sormadan otomatik keseceği tutar farklı olacaktır. dolayısı ile maksimum kar, hedeflenen tutar bazlı kardan söz edebilmek mümkün değildir. işte program burada da devreye giriyor.

Reklam Maliyetler; Her satıcı, reklam vermiyorsa da, reklam veren satıcıların gerçek maliyetini hesaplaması çok zor olacaktır. çünkü n11.com da 5+1 reklam türü mevcut +1 banner gibi yüksek maliyetli ürün bazlı değilde mağaza bazlı reklam olduğu için biz sadece 5 Reklam türünü ele aldık. Her reklamın türü farklı olduğu gibi işleyişi ve maliyetleri de bu işleyişine göre değişiklik sağlamaktadır.hangi ürüne ne kadarlık reklam veriyorsanız o ürünün maliyetine doğru şekilde entegre edilmelidir.

Hani herkesin aklına n11 kesintisi belli maliyetler belli diye gelmişti!
Şimdi bu hesabı bilenler olacak elbet ama bir çok kobi satıcı bu hesaba şaşıracak;
n11.com kategori bazlı komisyon kesintisi uyguluyor, kategoriler seçilerek satışı yapılacak ürünün Kesinti oranı belirleniyor. biz örnek olarak %15 kesintili bir kategori seçtik.
Buradaki en önemli nokta n11 Son satış fiyatından %15 kesiyor. bu nedemek? eğer alışfiyatı 100 TL olan bir ürün 10TL ek maliyetler + kar 10 TL yaparsak n11 de satış fiyatı 120 TL ile ürünü ilana yayınlamış oluruz. %15 n11 kesinti olacağında 120TL %15i 18TL yapar.
100 + 10 + 10 + 18 = 138TL n11 satış fiyatı olur. Ürün satışmış olduğunu farz edelim. 138TL den ilk n11 komisyon tutarını keser. 138 %15’i 20,70 TL dir. satılan ürün fiyatından sırası ile n11 keisntisi maliyetler ve kar çıakralım; 138 – (20,70 + 10 + 10) = 97,30TL kalır. Ama biz ürünü net 100 TL den satın almıştık, 3,70TL zarar satış ile sonuçlanmış oldu.

Hata nerede? n11 komisyonları aşağıdan yukarı değil, yukarıdan aşağı oranda hesaplanmalıdır. Doğru hesap türü bu şekilde oluşur. Program bu hesaplamayı çok kısa sürede hesaplar ve n11 in komisyon farkında hesaplayarak, ürün maliyet hesabına ekler.

Çok sade ekranı, basit ve anlaşılır bir şekilde sonuç verir. örnek hesaplama verilerine göre;
Eğer 100 TL alış fiyatlı 2 TL paketleme gideri ile olan bir üründen %25 kar hedefine ulaşılmak isteniyor ve kargo şartlarına göre buna ek olarak reklam türlerinden hangileri ne süre ile ne türde reklam verilmiş ise, n11 komisyon ve n11 komisyon farkı gibi buna benzer tüm gözden kaçan ve dengeleme hesapları ile (optimum n11 satış fiyatı) 161,75 TL ye ürün satılır ise net (%25 kar) 25 TL kar elde edilmiş olunur.

Programı kısaca anlattık, beceri ve analizleri çok iyi durumda, tabi programı tanıtırken, işleyiş mantığı hesaplamaların şekli ve hesaba alınmamış maliyetleri göz önüne sunuşumuz, program olmadan da satıcıların artık kendi usulleri ile maliyet hesabı yaparak kar odaklanmalarına ciddi oranda yardımı olmuş olduk. Amaç Kobilerin emek vererek satış çabalarına destek olmak, ürün satışlarında ürün satış bedellerinin değerinde satışını sağlayabilmekti zaten. Hiç bir satıcı ürünü derinin altında satarak zarar etmek istemez elbet ama ne yazık ki bir çok satış hesap hataları ve eksik maliyetler sebebi ile zarar satışla sonuçlanmaktadır.

Programımız 2 versiyondan oluşmaktadır.
1 Eko serisi demo işlem ve zaman kısıtlıdır.
2 Pro versiyon, Raporlama ve akıllı öneriler, rakip analizleri rekabet fiyatları ve buna benzer bir çok analiz ve istatistiki verileri kullanıcıya sunacak şekilde tasarlanmıştır.

Zaman kısıtlı program, Lisans süresi biten yazılım yeniden temin edilmesi halinde çalışır halde olacaktır.

İşte, kobilere destek amaçlı, ücretsiz, n11 ürün maliyetleri hesaplayan ve istenilen karı tam olarak ayarlayabilen bir program

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir