Pazar Yeri e-Ticaret Siteleri Satıcıları Sömürüyor mu?

Pazar Yeri e-Ticaret Siteleri Satıcıları Sömürüyor mu?


Pazar yeri sağlayıcıları alıcı ve satıcı bir araya getirip, ürün ve lojistik tarafına dokunmadan alış verişi güvenli halde sağlayıp hizmet sunan ve doğal olarak bu hizmet karşılığında sadece satıcı tarafından hizmet bedeli (komisyon) alan firmalardır.

Pazar yeri alış veriş sitelerine rağbet o kadar artmıştır ki, Gerçek mağazacılığı çoktan geride bırakırken, Gerçek AVM leri de çoktan gerilerde bıraktı. Tek bir pazar yeri stesinin günlük cirosu çok ciddi rakamlara ulaştı. İş böyle oluca Devasa şirketler holdinklerin yllık kazançlarını hemde o meşakkatli riskli ticari faliyetlerine katlanmadan, kolayca kazanım sağlanınca PAzara yeni giren pazar yeri sağlayıcıları bile pazardan ciddi oranda payını aldı.

Balın tadı çok tatlı, kovan nerede?

İlk başta küçük ve hobi çaplı başlayan e-ticaret artık dev firmaları geride bırakacak cinsten olunca. Pazar-yeri sağlayıcıları satıcılara eğitim verebilmek için devasa toplattırmalar düzenlemekte, ciddi masraflar ile otel salonlarında eğitim vermekte. Her şey ne kadar da güzel. kobiler eğitim görüyor daha çok satış yapabilmek için.

Ama bu işte bir gariplik var daha çok satabilmek mi önemli daha çok kazanabilmek mi?

Kazanan Pazar yeri sağlayıcıları, Alıcılar ve dolaylı hizmet sağlayan lojistik ve destek firmaları. Peki Asıl satışı yapan satıcı?

Ekonomide ki dalgalanmalar ile kobi firmaları tutunma gayreti ile yeni pazardan pay alabilmek için e-ticaret pazarına çok sert giriş yapmış bulunmaktalar. Dolayısı ile e-ticaretin kuralları ve maliyetlerinden bir çoğu habersiz. Üzülerek söylüyoruz ki satıcıların çoğu gerçek mağaza maliyetleri gibi düşünerek internet satışlarına yön veriyorlar. İnternet satışlarında da aynı gerçek mağazacılıkta olduğu gibi sabit ve değişken maliyetleri var fakat buradaki kurallar ve maliyet türevleri çok farklı. hal böyle olunca Pazara sert giren satıcılar bilmeden de olsa ürün gerçek bedelin altında (zararına) satış yapmaktadır. Pazara girmede acele edilmeli fakat neyi nasıl yapmayı da çok doğru şekilde incelemeli ve öğrenim sağlanmalı.

Peki o devasa Satıcı eğitimleri ne? Ne işe yarıyor? Satıcılar neden hala zararına satıyor?

Hiç şüphesiz ki ilk eğitimler mütevazi ve gerçeğe yakınken, Pazara olan satıcı ilgisi toplantılara katılımları da artırdı. İlk toplantılar 20-30 kişiyi zor bulurken, katılımcıların bir birim daha bilgiye ulaşabilmek için işini gücünü bırakıp bu gün satış adına neler öğreneceğiz gibi masumane toplantılar yerini, Diğer sitelerin toplantı katılım miktarı yarışlarına dönmesi ile eğitimin amacından sapmasında büyük etki oluştururken, satıcıları ilgilendiren tarafı ise; Toplantıların ana teması Daha fazla nasıl satış elde edilir olması idi. Galiba bu durum kimsenin dikkatini çekmedi?

Hangi satıcı daha fazla satmak istemez ki?

Elbette her satıcı daha fazla satmak ister ve bu gayretle de bu tür toplantılara katılıyor. Ama takıldığımız yer şurası, Daha fazla satmak mı daha fazla kazanmak mı?
Pazaryeri sağlayıcıları, alıcı ile satıcıyı buluşturup, tamamlanan alış verişlerden komisyon almakta ve ciddi miktarda para kazancı sağlamaktadır. Bu rakamlar günümüz için artık küçümsenmeyecek boyuttadır. Peki Bir satıcı bilerek veya bilmeyerek de olsa ürünlerini zararına satıyorsa pazar-yeri sağlayıcıları yine de komisyon alırlar mı? elbette alırlar.
Peki bir satıcı zararına ürün satıyor ve alıcı bunu farkına varsa bile alır mı? elbette,

buna ek olarak satıcı zararına ürün satmış ve kargo firması taşıma ücreti talep eder mi, evet en azından zararına satış taşıma bedelin yarısını alsa, mümkün değil.
pazar yerinden satış yapan satıcılar artık destek ve entegrasyon için ciddi rakamlarda ödeme yapıp hizmet aldığı kurumlar var. bunlar da zararına satış yapılmış olsa da, ücretlerini tam alırlar.

bu konuların dışında ama, direk sorumlu Oda ve ilişkili dernek ve ticari kalkınma örgütleri? hayır kimseden cevap yok.

Satıcıyı neden kimse ciddiye almıyor? derdine deva olmuyor?

Pazaryeri Satıcılara zararına satın demiyor tabi ki, veya diğer alıcı, kargo ve destek sağlayıcılar “satıcı zararına satsın demiyor”Ama bu kişiler hep daha ucuza satılması için fikirleri tek. ve en üzücü tarafı da, bu durum bu şekilde olunca kimsenin vicdanı da sızlamıyor?

Toplantıların hiç birinde, Zararına satış nasıl yapılır (Bilerek veya bilmeyerek) anlatılmıyor. Bilmeyerek zararına satan çok satıcı var. Toplantılarda Hep daha fazla satış odaklı eğitimler verilmekte, Satıcı ne yapmalıda verdiği emek karşılığı olarak kazanç sağlamalıdır hiç bir şekilde dile getirilmiyor? Neden?
Cevabı çok basit Eğer satıcı verdiği hizmet ve mal için gerçek kazançları ile satışa sunması halinde başka pazar-yerlerinde bu derecede eğitim ve satıcı odaklanması yok ise o pazar yeri arama motorlarında öne çıkacak ve Burada satıcıya destek sağlamak isteyen iyi niyetli pazar yeri sağlayıcısı geri plana düşecek. Gerçek bu.

Bir satıcı tüm bu olan biteni görmesi ile iş bitiyor mu? Hayır,

Düzeni kuran ve sistemsel işlenen bir durum var, Bu tamamen Ekonomiyi ilgilendiren bir mesela, mikrodan çok makro seviyede, ama mikro kadar değeri yok kobilerin ve problemlerinin.

Türkiye’nin Ekonomisine %85 kobiler yön vermekte ve bu rakam hiçte küçümsenmeyecek boyuttadır. Ama ne yazık ki, Odalar, ticari destek vakıf dernek, dergiler ve pazara yön veren pazar-yeri sağlayıcıların bu durumdan rahatsızlık duymamasının sebebi galiba onların bu durumdan zarar görmüyor olmasıdır? Ama bu kuruluşların var olma sebebi ne? Eğer kobiler eriyip akıp giderse artık onlara ihtiyaç olur mu?

Pazar Yeri Sağlayıcıların lüks otellerde şatafatlı toplantıları kim için kobiler daha fazla kazanması için mi? daha fazla satış yaparak komisyon getirilerine artırmak için mi?

Peki bu toplantıları Asıl kuruluş sebepleri kobi destek ve çözüm olan, Ticaret odaları neden hiç yapmadı? Ticaret odaların e-ticaretten haberleri mi yok, yoksa kobilerin nakit akışı sağlayabilmek için, banka kredi faizlerine oranların yüksekliğinden kaçabilmek için, bile bile zararına satışlarının dan haberleri mi yok? Haberi varsa neden iyileştirme çabasında değiller?

Pazar Yeri Sağlayıcıları, Satıcılar üzerinden komisyon ve diğer kesintiler ile ciddi oranda kazanç sağlarken, satıcıların hiç bir problemlerini araştırmıyor, kendilerine problemler iletilmiş olsa dahi dinlemiyor, kobi istek ve ihtiyaçlarını problemlerini duymazlıktan geliyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir