Pazar Yeri Amazaon & HepsiBurada VS n11 & GittiGidiyor a Karşı Satıcı Avantajları ve Dezavantajları

4 Tane Pazar yeri sağlayıcısı sitelerini ele alarak 2 şer gurup halinde karşılaştırma yaptık, bu ayrımı mağaza modellemesine göre yaptık

HepsiBurada Amazon, Gittigidiyor ebay model alarak ülkemizde e-ticaret sitelerini sistemsel olarak sunmuştur. n11.com ise uzak doğu daki lider pazar yerlerinin modeli ile akranlarımıza yansımaktadır.

Şüphesiz e-ticaretin dünya çapında lider konumda olan Amazon, kendi stoklarını satan sadece kendi mağaza ürünlerini satmak üzere kurulmuş web sayfası olup zaman içinde sistemine ek olarak, sitenin pazarını diğer satıcıların satabileceği ve satıcıların sattığı ürünlerden komisyon alarak satışlarına izin verebileceği bir sisteme dönüşmüştür. Buna ana sebeplerden biri dünya pazar yeri lideri ebay ve sonrasında “aliexpress” gibi alıcı ve satıcıyı bir araya getiren, Site sağlayıcısının ürün satmayarak (satılan ürünlerden stok olmaksızın), sadece aracılık hizmetleri sunması, amazona bu şekilde düzenleme yolunda ciddi etkisi olmuştur.

Amerikayı Yeniden keşfetmeye gerek yok.

HepsiBurada nın site modeli, Amazon u baz aldığı için ve aynı gelişmelerden (alıcıların pazar yerine yönelme eğilimi) Türkiye’nin de etkilendiği, pazardan pay alabilmek için, hepsiburada da Sadece satıcı stok satış modelini amazon gibi pazar yerine entegre etmiştir.

Ne kadar güncelleme ve sistem değişikliği olsa da, Kuruluş amacı Mağazacılık ve satış modeli yönlendirme sadece, amazon ve hepsiburada nın isteği doğrultusunda yönleneceği bir gerçektir.

İşin Gerçek tarafından bakalım;

Amazon.com gibi Dünyaca ünlü neredeyse her ülkede var olmadığı ülkelere lojistik birimleri ile ulaştıramadığı ülke neredeyse kalmadı, dolayısı ile satış miktarların çok yüksek seviyede olan, bu satışların bazıları tedarik alı ve satım ile olurken bazı ürünler amazon markalı üretilmiş ürünlerdir. Ve buna ek olarak beğenilen bazı markalı ürünler ilk satışın bir süreye kadar amazondan olmasını destekliyor, Düşünün bir markanın ürünün çıkmasını bekliyorsunuz ve ürün çıkıyor oda ne sadece amazonda satılıyor başka hiç bir satıcıda bir süreye kadar satış yok.

Durum bu kadar masum da değil, Amazon o kadar yüksek miktarda satış yaparken tedarikçilerden satın alacak da değil, Direk fabrikasından üretim maliyetlerinde ciddi fiyat farkı ile satın almakta, Aynı ürünü piyasada satacak başka satıcı belki 5.tedarik zincirindeki maliyetlerle temin ettiği ürünü, satıcı alış fiyatından satacak bile olsa amazonun yüksek karlı satış fiyatına yetişemez çünkü, Piyasadaki diğer satıcı alış fiyatı, amazonun satış fiyatından da yukarı. Bu üzücü ama gerçek. Hepsiburada sadece amazonu sistematik modelini mi alıyor yoksa baştan aşağı tüm işlemlerini mi aynen yürütüyor?

Hepsi Burada, Aynen amazon gibi öncelikli olarak Kendi Depo stoklarındaki ürünü satma çabası içinde, Pazaryeri satıcıları geri planda. Pazaryeri satıcıları eğer Hepsiburadan daha düşük fiyat veriyorsa satsın hayır değilse satan hepsiburada.com olacak. Peki hepsiburdanın devasa depoları sayısı bilinmeyecek rafları personeli sermayesi ve diğer nice devasa ezici rekabet üstülüğü üretimden satın alması ile kobi seviyesindeki satıcı nasıl olacak da atış yapabilecek?
Eğer hepsiburada’nın stokları bitmişse satıcıya fırsat doğuyor.

Peki nasıl olacakta satıcı, Hepsiburada satış yapabilecek?
ilk fırsat Hepsiburada nın stok bitirmesini beklemek, belki hepsiburada’nın kendi sattığı stoktaki ürün fiyatı artacak, hepsiburada’nın o an satışını yapmadığı ürünleri bulup satışa sunacak, tabi işler bu kadar kötü değil, her gün hepsi burada yüksek adetli satış yapan satıcılar var. Hepsiburada da satış yaparak tam olarak kar edip etmediğini bilmeyen çok da satıcı var. Yani satış yaptığına sevinen ama kar edip etmediğini bilmeyen çok da satıcı var.

Hepsiburada ve Amazon site satış modeli satıcı odaklı değildir.Öncelik satış Sitenin kendisinindir, sitenin kendi stoklarında olmayan veya fiyatı daha düşük olması halinde (zor olasılık) ise satıcı bu site üzerinden ürün satabilecektir. Nasıl olacakta Hepsiburada ve Amazon gibi devasa firmalar ile rekabet edip onların sattığı fiyattan daha aşağı fiyat vererek satışı satıcı gerçekleştirecek? Hadi diyelim satıcı bir şekilde Sitenin kendi mağazasını aştı öne çıktı, Sitem Açık pazar odaklı değil alıcıya hoş görünmek için satıcılar arasında en düşük fiyatı verenin ürünü satışa çıkarmaktadır. Bir ürün düşünün O ürünü Amazon veya Hepsiburda kendisi de satıyor, siz önce bu devasa firmalar ile rekabet edeceksiniz, sonra aynı ürünü satmaya çalışan başka onlarca satıcı ile yeni bir rekabete girerek sadece bir ürün satmaya çalışacaksınız. eğer bir ürün satmışsanız maliyetlerinizi doğru hesaplamayı yaptığınızda aslında o ürünü zararına satmış olduğunuzu anlayacaksınız. bu model satıcıya kazanım sağlamaz.

e-ticaret ten kazanç sağlayarak satış yapmayı planlıyorsanız, Satıcı odaklı pazar yeri sitesi tercih etmelisiniz.
Aklınıza kazanç sağlamadan neden satış yapayım diye soru gelebilir, Son dönemlerde ekonominin dalgalanması ile işletmelerin nakit ihtiyacına bankların yüksek faiz oranlarına karşı işletmeler ne yazık ki nakit getirisi için zararına satış yapmaktadırlar. Hepsiburada ve amazon gibi sitelerde satış yapanların belkide bir çok satıcı modeli bu şekilde oluşuyor, Pazara yeni giren kobiler heyecanlı ve hızlı bir giriş yapmakta ve e-ticaretin kuralları ve maliyetleri hakkında bilgisi yok, ne yazık ki o heyecan ve hızlı giriş ile satış yapmak istiyor ve zararına satış yapan diğer satıcıların nasıl neden bu şekilde yaptığını bilmeden sırf yarışa katılabilmek adına zararına onlarda satmaya başlayınca iş çıkmaz bir ha alıyor.
Amazon ve Hepsiburada sistemleri satıştan komisyon alıyor, siz zararına satış yapsanız dahi bu kesintiler alınıyor, Kargo ücreti ve diğer maliyetleriniz ayrıca tarafınıza yazılıyor

Hesabını bilmeyen satıcı Hangi Platformda Satarsa Satsın Yine zarar Edecektir;

Amazon ve Hepsiburada kobi satıcı odaklı olmayan sitelere alternatif olarak Türkiye de e-ticaretin pazar yeri olarak Lider 2 firma ve daha fazlası var.
Gittigidiyor ve n11 bu iş için biçilmiş kaftan. Bu iki site satıcı odaklı bir sistemleri mevcuttur.

Satıcıları bir araya getirdiği gibi alıcıları da bir araya getiren çok daha adil bir sistemdir. Bu tür site yapısı, mağazalara eşit yaklaşımda bulunur. bu site teması kesinlikle satıcı site sağlayıcısı yapmaz. Tamamen satıcı odaklıdır. Satıcıların tamamına eşit olanaklar tanır. Tabi akıllı listeleme ile bu eşitlik bozulabilir ama bu yine adil bir düzen ile gerçekleşir. Müşteri odaklı mağazalar, işini ciddiye alan, kurallara göre hareket eden ve işini ciddiye alan mağazalar bir kaç adım daha önde olacak ki bu gerçekten adil bir sistemdir. Çünkü müşteri odaklı bir satıcı ile müşterilerin neredeyse hepsinden şikayet alan bir mağaza aynı sınıfta olmamalı.

Satıcı odaklı siteler
Satıcılar hangi ürünü satacak ise, o ürün resmini, ürün hakkında her türlü içerik bilgisi ve açıklamalarını, fiyattan tutunda ürün satabilmek adına mağazanın emek verdiği kadar yayın göreceği adil bir sistem ile satışa sunan bir sitemdir. Ürün için yeterli bir açıklama, mağazanın sağladığı ekstra ürün bazlı hizmet veya garanti gibi durumlarda bu sitelerden kolayca sergileniyor.
Sadece fiyat odaklı bir site değil, Kar amacı ile satış yapmak isteyenlerin pazar yeri kesinlikle n11, gittigidiyor, sanapazar, epttavm, sahibinden gibi sitelerdir.

Satıcı odaklı Pazar yeri siteleri, Mağaza odaklıdır. Başarılı mağazaları akıllı sıralama ile ön plana çıkarır, Alıcı sadece fiyat odaklı değildir. Alıcı aynı ürünü bir çok satıcının olduğu pazarda tercihlerini, güvenilir bir mağazadan almak ister, buna ek olarak mağazanın sunduğu ekstra hizmetleri de göz önünde bulundurur,

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir