n11 Satıcılarına müjde, Maximum Kâr için işte ücretsiz ürün maliyet n11 entegrasyon programı

n11 Satıcılarına müjde, Maximum Kâr için işte ücretsiz ürün maliyet entegrasyon programı;
h

n11.com alıcı ve satıcıları buluşturan Türkiye de önemli pazar-yeri lider firmalardan birisi. Dolayısı ile alıcıların olduğu kadar satıcıların da ciddi oranda bu pazar-yerinde ürün satışı ciddi oranlardadır. Peki Türkiye’deki reel mağazacılıktaki kobi den büyük devasa şirketlere kadar tüm satıcıların maliyet muhasebesi aynı seviyede mi? Hayır, peki bir satıcı (kobi) gerçek bir mağazada sattığı bir ürünü, mağaza giderlerine göre satış fiyatı ve rekabet ortamına ayak uydurabiliyor iken, sanal mağazacılıkta durum aynı mı? Hayır.

İnternet satışlarında da aynı mağazada olduğu gibi sabit giderler ve değişken giderler mevcuttur. Bu satılan pazar-yerinden tutunda satılan ürün kategorisinden, reklam, reklam türü ve reklam hacmine, en önemlisi sanal alış verişin lojistik kısmı olan direkt kargo ve endirekt kargo maliyetlerine kadar bir çok sabit ve değişken maliyetleri mevcuttur.

Pazar-yerlerinde fiyatlar şeffaf, alıcı tam bilgiye sahip, rekabet ciddi seviyede iken, satıcı bu pazardan pay alabilmek ve maksimum kâr elde edebilmek için muazzam çaba göstermelidir.

Durum bu şekilde iken, ne yazık-ki üzülerek söylüyoruz, n11 satıcıların çok büyük kısmı, satış fiyatlarını hesaplar iken, bazı maliyetleri ya hiç hesaba katmıyor veya doğru bir hesap ile tam sonuca ulaşamadan eksik ve hatalı bir satış fiyat politikası uyguluyor.

Bu durumda ne mi oluyor? n11 alıcı ve satıcıyı bir araya getirirken, bu hizmet karşılığında (kategorisel) hizmet bedeli komisyon alıyor. Tabi komisyonu satıcıdan kesiyor, satıcıda doğal olarak bu maliyeti fiyata yansıtıyor.

Şuana kadar her şey normal, alan memnun satan memnun, fakat işler tam olarak bu şekilde yürümüyor. Anlaşılması adına; bir satıcı, bir ürünün gerçek piyasa koşullarından çok yüksek bir fiyat ile satmaya kalsa açık pazar yerinde fiyat odaklı ve alıcının tam bilgiye sahip olduğunu hatırlatır, satıcının muhtemelen hiç ürün satamayacağına garanti verebiliriz.
Peki bu olay tam tersi olsa? yani Satıcı bilerek veya bilmeyerek ürünü piyasa şartları altında (zararına) satışa çıkarsa ne olur? Alıcı ürün hedefi en düşük fiyatlı ürün satın alırken, Pazaryeri sağlayıcısı, satılan ürün tutarından komisyon kesiyor olması, Satıcı bilerek veya bilmeyerek de olsa zararına satış yapıyor ise ne yazık ki, o alışveriş tamamlanacak, zararına satış olsa dahi alıcı en düşük fiyattan ürün alırken pazar-yeri sağlayıcısı komisyonunu kesmiş olacak, eğer satıcı bilmeden zararına satıyorsa ve buna kimse itirazda bulunmayacaktır, alıcı memnun, aracı memnun ama satıcı bu duruma memnun olmayacağı açıktır. Bu duruma dolaylı zarar gören rakip satıcı da negatif yönde eklenecektir.

Peki satıcı nasıl oluyor da bilerek veya bilmeyerek zararına ürün satabilir?

Cevabı çok açık, en başta söylediğimiz gibi, satıcılar pazardan pay kapma heyecanı ile pazarın şartları ve maliyetlerin tamamını öğrenmeden, kendilerini pazarın içinde buluyorlar. Pazara girmede acele edilmeli ama şartlar ve sonuçlar?

Alıcı tam bir bilgiye sahipken, satıcı neden değil?

Üzülerek söylemekteyiz ki bir çok satıcı, satılan üründen kesilen kesintinin hesabını tam olarak yapamıyor, bazı satıcılar ise direk veya endirekt maliyetlerin neler olduğunu hiç bilmiyor.

Direk ve endirekt maliyetlerin neler olduğu, Ürün satış fiyatının tam olarak çıkarabilmek için esaslı bir maliyet hesabının nasıl yapıldığını bilmeden veya eksik hesaplamalar ile yanış fiyat politikaları ile satılan ürünler kısa , orta ve uzun vadede zarara sebep oluşturuyor.

Bilmeden zararına satış bu şekilde gerçekleşiyor ve satıcıların büyük kısmı bu şekilde, Son dönemde pazardan pay almaya yeni giren yeni n11 satıcıları sırf ürün satabilmek için fiyatları çok daha aşağı çekince, Pazar yeri alıcı tarafından çok daha fazla dikkat çekici oluyor, bu o kadar yüksek seviyeye gelmiş durumda, artık gerçek mağazalarda satışlar düşerek sanal mağazalara ciddi yönelmeler olmuş, pazar-yerinden zararına satan satıcının ürünleri, tüm Türkiye’de aynı ürünü satan gerçek mağazalar ile alıcılar tarafından (cep telefonu ile) mağaza içinde anında kıyaslanmakta mağaza satışlarına sekte vurmaktadır.

Bu kısa vadede Pazar-yerindeki satıcıların ürün satması zararına bile olsa nakit akışı sağlaması getirmekte, fakat ciddi olarak oturup düşünen yok, sektörün hangi ürününü satarsan sat sattığın ürün yine içinde olan sektöre zarar veriyor ise, satıcı olarak yine aynı sektörün içinde olması sebebi ile uzun vadede yine kendine ve iş ortaklarına ciddi oranda zarar vermektedir.

İşletmenin kuruluş sebeplerinden olan kâr elde etmek artık söz konusu bile değil, kar edemeyen firma kapatılmak zorunda, kapatılan her firma, uzun vadede önce sektöre olumsuz etki yoğun şekilde devam etmesi halinde ekonomiye negatif etkide bulunacaktır.

Zincirleme reaksiyon bu şekilde ilerlemekte kısa vadede anlatılanlar teori gibi görünse de, uzun vade de ne yazık ki belirtildiği gibi ilerliyor.

Önlem ve öneri; Ticari olan her işletme, mutlaka ve mutlaka kâr elde etmelidir. Ürünlerin satış fiyatı, tam rekabet piyasasında ürün değerinden fazla bir bedele satmak zaten mümkün değil, ürün fiyatını değerin altında kesinlikle satmamalı, (rekabete uyum sağlamalı ama kesinlikle anlam veremediği hesapsızca rekabet fiyat yarışına girmemelidir.) ürün satışından doğan direk ve endirekt vergi ve maliyetlerini öncelikle bilmeli, ve bu yönde maliyetlerini fiyatlarına yansıtarak net kâr elde etmelidir.

Biz TEDAReek olarak, bu iyileştirme çalışmaları başlatmış bulunmaktayız.

TEDAReeK öncelikli olarak Topluma hizmet sağlamak hedefinde bir oluşumdur.

Öncelikle kendimiz için, öyle bir program geliştirdik ki, Maliyetlerinizi ve tam olarak yapmak istediğiniz kârınızı hesaplayabilen bir program, daha sonra tüm kobilere ücretsiz sunmak istedik,

TEDAReeK – n11 Fiyat Entegrasyon Programı.
Ücretsiz versiyonu indirerek kullanabilirsiniz.

İndir

You may also like...

1 Response

  1. Burak dedi ki:

    elinize sağlık bu bilgi bizleri aydınlattı ve eminim ki herkesin işine yarıyacak bir çalışma olmuş tebrik ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir