n11.com Kobileri Basamak yaparak yükseldi mi? n11 satıcıları (Kobiler) artık n11 için ne ifade ediyor?

n11.com pazar-yeri lideri olduğu artık kesin, peki nasıl ve ne şekilde bu liderliğe yükseldi?

2013 Yılında Kurulan n11, o dönemler pazar-yeri liderleri olan Gittigidiyor ve Hepsiburada
satıcı (kobiler için) önem taşıyan kobi bazlı e-ticaret siteleri idi. Tam da bu dönemlerde piyasaya giren n11.com Alıcı pazarı için yüksek reklam vermiş olsa da pazaryeri modeli sitesi (satışların sadece aracılık olduğu, n11 in kendi stoklarını satmadığı site modeli) olarak kurulduğundan, alıcıların bu siteye reklamlar ile çekilmesi satıcıların az olması veya ürün gamında düşüklük olması alıcıları bir müddet reklam takviyesi ile sitede çekebileceği ama tutundurma çabalarının yoğun ve verimsiz olacağı için, n11.com ilk kurulduğu yıllar kategoriler baz alınarak, başka sitede satış yapan mağazalara ulaşılarak n11.comda satış yapmaları adına çağrıda bulunulmuştur.

O dönemlerde, Hepsiburada antikobi modeli, Gittigidiyorum daha çok bireysel satışlara yönetlik satış modeli ve maliyetlerine itirazda bulunan birçok kobi internet üzerinden yeni satış kanalı arayış içindeydiler.

n11.con en doğru zamanda e-ticaret Merhaba dedi,

n11.com 2013 te açılması rakiplerine göre açık ara farkla çok geride pazara geç başlamış gibi dursa da, tam da bu yıllarda internetin Türkiye şartlarında kullanılabilirliğinin arması ve e-ticarete güven ve yönelimlerinde aynı ivmede ilerlemesi önceki dönemlere göre çok ciddi bir kaybının olmadığın gösterdi.

n11.com i diğer pazar-yerlerinden ayıran faktörler;

n11 Kobi odaklı olarak kurulmuş, Kobileri destekleyen, Kobi ihtiyaç ve önerilerini ciddiye alarak planlamış ve bu çerçevede modellenerek oraya çıkmış bir site yapısında kurulmuştur.

Pazaryeri lideri olan HepsiBurada.com un En iyi fiyatı verene mağaza satsın politikası, alıcı ve hepsiburada aracılık hizmet kesintisi, kargo ve diğer destek firmalarından başka kimsenin yüzünü güldürmedi. Başka kim kaldı, alan memnun satan memnun, İşin en büyük kısmını gerçekleştiren asıl satıcı, Kobi bu işi gerçekletirdi, emek verdi ama emeğinin karşılığını almadı. Sitenin modeli bu şekilde, 1 ürün mü satılacak, aynı ürünü 100 mağaza mı satıyor, Hepsi ayrı ayrı ürün listelemesi ve mağazanın diğer ürünleri satanlara göre verdiği ek hizmetleri neler gibi ayrıntılara yer vermez hepsiburada, Kobileri bir birine düşürüp en düşük fiyatı kim vermişse 99 kişi beklesin 1 kişi satsın. Çünkü alıcı en iyi fiyatı ister. Hizmet kalitesi, mağazanın e-ticaret verdiği önem, karyolama hızı vs. geri planda olmalı. Fiyat en önemlisi. Pazardan pay alabilmek isteyen bazı hepsiburada satıcıları sırf satış yapabilmek için zararına satış fiyatı ile yayın yapar geri kalan satıcıları aşabilmek satış yapabilmek için. Ama bu kısa vadede başarı gibi görülse de işletmelerin, işletmelerin var olma sebebi kar elde etmek, işletmelerin kuruluş mantığına ters ve zarar eden firma ayakta duramaz. Hepsiburada.com satış modeli, en düşük fiyat ile tek bir satıcıya ürün satımına müsade edip, alıcılarını çekerek, diğer satıcılara nefes bile aldırmayan bir sistem üzerine kurulmuştur.

Gittigidiyor, Hepsiburada ya göre Çok daha adil ve satıcıya kazandıram yanlısı;

Gittigidiyor, alıcı ve satıcıları bir araya getiren, satışlardan komisyon alan hatta ürün listeleme sinden dahi ücret kesen bir sistem. Gittigidiyor da ürün satışa sunan bir satıcı ürünü satabilmek için önce listeleme ücreti öder, ürün satılsa da satılmasa da bu ücret kesilir. (bu adil değil), eğer ürün satılmış ise ayrıca komisyon kesintisi ayrıca alınır. Ayrıca Gittigidiyor sitem tasarımı Mağazacılıktan çok bireysel satıcılığa yöneliktir.

HepsiBurada ve Gittigidiyor gibi pazar-yeri liderlerinin, satıcı nezdinde çok eksiği ve dezavantajları vardı.İşte tam bu esnada n11 sahneye çıkıyor, n11 alıcı ve satıcıyı bir araya getiren platform, alıcı isteklerine uygun bir site tasarlarken satıcılarıda dikkate almış, kobi odaklı bir sistem kurmuştur.

n11 En iyi fiyatı veren satıcı değil, en iyi mal ve hizmet sunumu ve mağazacılık sağlayan her satıcıyı daha da öne çıkarabilecek akıllı listeleme özelliği ile geldi.

n11 nitelikli satıcı kavramını oluşturdu,

Ticari bir faaliyette olması şartı ve işletme niteliği taşıyan kobilere, satıcı üyeliği hakkı tanıdı. Bu ne demek oluyordu? Ticaret ve esnaf kaydı olan ve vergi levhası ile işletme adına vergi ödeyen, ticari faaliyeti sürekli halde yapan ve satış sonrası destek verebilecek nitelikli satıcıların yeliklerine onay vermesi, satıcı da kalite, vergi ödemelerinde daha iyi seviye, alıcıların gerçek satıcılar ile tam bir bilgiye ve doğru, uygun ve kaliteli hizmet almasına vesile olacaktı. Alıcılar, parti parti, ara sıra satış yapan, işletme olmayan ve ikametgahı olmayan satıcılardan aldığı mal ve hizmetin, gerçek bir satıcı ile aynı olamayacağını zamanla anlayacak ve bu süre sonrası alıcı hizmet anlamında tutuculuk gösterecek, pazarın gidişatına gelecekte n11 yön vermiş olacaktı.

Kobi Destekçisi, Satıcıya en yakın pazar yeri sağlayıcısı, kuşkusuz; n11.com

n11, bu şekilde iyi planlanmış, alıcı istek ve önerilerini çok iyi dinlemiş, bu ihtiyaçlara göre e-ticaret sitesinin sisteminin alt yapısını hazırken, Komisyon oranlarını satıcıdan keserek asıl kazancı sağladığı kobileri de unutmamıştır. pazar yerin sağlayıcıları arasında Kobi destekleyen, satıcıya en yakın site kuşkusuz açık ara n11.com dur.

n11 in diğer pazar yerleri ile kıyaslanmayacak kadar açık ara farkla alıcı ve satıcı odaklı yönleri vardır.

Yasaklı ürünlerin satışına kesinlikle göz açtırmaz, tek kurumsal pazar yeri n11.com değil, gerek yasa gereği gerek site kuralları gereği bazı ürün satışları veya satış sunuş şekillerinde yasaklamalar mevcuttur. Bu kurallar hemen hemen tüm sitelerde aynı seviyededir. fakat uygulaması n11 kadar kesin e katı değildir. Dürüst satıcılar için bu yüksek bir avantajdır.


örnek vermek gerekirse; Sahte, replika, korsan, benzer ürünler ve diğer aldatmacalar ile satışa açılan ürünlere diğer sağlayıcılar göz yumarken, n11 göz açtırmaz. bu Öncelikle alıcı nezdinde sağlam, gerçek garanti ve orijinal ürünlerin temini demek olsa da, dolaylı yoldan Dürüst satıcıların ciddi anlamda önünü açmıştır. A sitesinde sahte ürünlerin satışı ciddi oranda olup, doğal olarak fiyatlar dib seviyededir. Orijinal ve gerçek markanın ürünü satmaya çalışan satıcı mutlaka geri planda kalacaktır. Sahte ürün satan satıcı ön planda dürüst satıcı hep geride kalacaktır. Takibi A sitesi gibi diğer siteler bizim sitemizde sahte ürün satmak serbest demiyor, ama iş satışlardan komisyon almaya gelince sizin ne sattığınız bizim çok da umurumuzda değil, komisyon geliyor ve alıcı şikayet emiyorsa her şey yolunda metodu ile hareket ediyorlar.

Diğer Sitelerde Sadece alıcı odaklı olunması sebebi ile alıcı itirazları direk alınırken satıcıların, en azından dürüst satıcıların itirazı veya savunması pek dikkate alınmıyor.İş böyle olunca dürüst satıcılara iyi pazar kalmıyor, ya zamanla bu kötü pazara ayak uyduran satıcılar oluşuyor, yada satıcılar şikayetlenerek yeni pazar arayışı içine giriyordu.

n11 Mağaza bazlı olduğundan bir “satıcı ofisi” yönetim paneli ile çok basit kolay anlaşılır sipariş yönetim ekranı tasarlamıştır, Diğer siteler zamanla çokca değişikliği uğradığından tam bir sistemli çalışma ve kullanılaiblir bir yönetim panelinden söz etmem mümkün değidlir.

n11 API entegrasyon destekler;

n11 Tam satıcı odaklı olduğundan kurulduğu ilk günden bu güne pek az değişiklik ve yenileme yapmış, her şey en başında planlandığı gibi işlemektedir. bu sebeple API soap xml entegrasyon yolu ile makineler arası iletişime olana sağlamış, Yok yoğun siparişlerin ve karmaşanın üstesinden gelebilecek, mağazalara kolaylık sağlayacak bir hizmet sağlamıştır.

n11 satıcılarına destek amaçlı satıcı yönetim ekranından e-fatura kesmesine olanak sağlayan bir yapıda geliştirmiş, yoğun siparişli satıcılara ciddi oranda hizmet sağlamıştır.

n11 in diğer pazar yerleir ile arasıdnaki ciddi ve açık ara farkı anlatmakla bitmeyecek cinsten, peki n11 ne oldu? Değişti mi?

n11 neden değişti?

n11 satıcı firma kobi baz alınarak pazara çıkması ile başlamış, diğer benzeri pazar yeri sağlayıcılarına göre alıcı ve satıcı tarafında açık ara fark atmış, onlardan 10-15 sene kadar sonra başlamış olmasına rağmen kısa zamanda, arayı kapatmış, fark atarak liderliğe oturmuştur.

Her şey üst üste geldi ve kendiliğinden şekillendi;

Türkiye’de 2000 li yılların başlarında, e-ticaret ciddiye alınmayacak kadar düşük bir seviyedeydi. Ama buna rağmen işini ciddiye alan ve ilklerden olan e-ticaret siteleri her geçen gün satışlarını artırdı ve pazardan pay almaya başlamıştı. her geçen gün e-ticarete olan ilgi artıyor ve pazarda kendini hissettirir hal alıyordu. Fakat e-ticarete olan güven o dönemlerde bi hayli düşük seviyedeydi, Ödemeler Kredi kartından çok EFT/Havale ile gerçekleşiyor, internet alışverişleri hobi ve aranan ürünlerin internette bulunması ile başlamıştı.

İnternet o dönemler cep telefonlarında yoktu, bırakın bilgisayarlarda İnternet olduğunu, her evde ve ofiste bilgisayar bile yoktu. hal böyle olunca 2010 yıllarına kadar adım adım yükseldi e-ticaret, bu yıllarda bilgisayar ve cep telefonların internet kullanıcı artması ile e-ticaret alışverişleri de aynı ivmede artış gösterdi.bu döneme kadar satıcıların yüksek oranı bireysel bazda e-ticaret satıcılar iken,

Ekonomideki dalgalanma pazardaki gerginlikler, satıcılara yeni pazar arayışına itmesi ile artık kobi seviyesindeki işletmeler, e-ticaret sitesi kurmaya bu siteyi kuracak altyapı ve bütçesi olmayanlar ise pazar yeri sağlayıcıları ile satış yapma yolunda ilk adımları atmaya başladılar.Yinede kobi seviyesindeki e-ticaret satıcıları ciddi oranda az seviyedeydi.

Pazarın 2010 ve sonrasında dalga dalga artması ile kobi ve esnafların, iş arkadaşlarındaki satışları görmesi ile cesaretlenip pazara yeni girenler artmaya başladığı bu süreçte, n11 pazara girmesi en doğru zamanlardandı.

Ekonominin dalgalanamalar, pazardaki gerginlikler, pazar yeri sağlayıcıların satıcı yönlü olmayışı, ve diğer bir çok unsur satıcıları n11 ile tanıştırdı. n11 ilk yıllarında satıcıları kendi sitelerinde satış yapmaları için davetler göndermekte, bir çok konuda teşvik etmekte, satıcılar ile yakından ilgilenmekte, telefon ve maillerine mutlaka önem verdiği süreçte olması satıcı kendisinin dikkate alındığı önemsendiği, kendini rahat hissettiği ve en önemlisi diğer pazar yerlerine göre kar edebildiği siteye çok daha fazla tutundu.

n11.com satıcıları, n11i kendi siteleri gibi önemsedi ve benimsedi

Bu benimseyiş, n11 e çok ciddi kobi seviyesindeki satıcıların diğer pazar-yerlerinde satış yapmasına rağmen n11deki satıcı profili ile ciddi oranda fark karttı, aynı satıcı diğer sitelerde bu denli müşteri odaklı, hizmet gönüllüsü, n11 savunucusu ve diğer pazar-yeri sitelerini sahiplenici olmadı.

Her şey üst üste geldi, n11 bu rüzgar ile tüm başarı basamaklarını hızla çıktı. Liderliğe oturdu.

Her şey bu kadar kolay mı oldu?

n11 buraya kadar hep satıcı odaklı oldu, kobi satıcıları destekledi, kobiler için otellerde toplantılar düzenleyip, nasıl daha fazla satış yapabilirsiniz temalı eğitimler verdi. Her şey bu raya kadar güzel ilerliyordu. n11 e olan kobi yığılması artık dikkat çekti, bu rakip pazar-yeri sağlayıcıların da dikkatini çekmiş olmalı ki n11 ne yapsa benzer içerikli işler yapmaya başlamışlardı.

n11 “11.11” diye bilinen yılda bir kere, Kasım 11 tarihinde 1 günlük muazzam bir kampanya başlattı bu kampanya maliyetlerinin bir kısmını kobilere yansıttı, o dönem ciro ve nakit paraya ihtiyacı olan her kobi, kar zarar hesabı yapmaksızın bu kampanya katıldı. (o gün bir çok kobi satıcı zararına satış yaptı) Tabi kampanya gerçek ve ciddi oranda olunca tüm alıcıların gözü o gün n11 de oldu. Yapılan satış cirosu muazzam seviyede tamamlanınca artık Türkiye’de e-ticareti de n11 görmemek tanımamak mümkün değildi.

artık pazarda n11 vardı, pazar-yeri ve tüm e-ticaret siteleri n11 i takip ediyor, rakipleri ciddi oranda telaşlı, n11 ne yaptı da bu seviyeye geldi araştırıyor ama yüzeysel günü birlik çözümler ile sitelerinde yenilikler sunmaya, satıcı göz boyamaya devam ediyorlardı. n11 satıcıları ve satılan ürün gami yüksek seviyeye ulaşınca, pazar n11e alıcı aktıkça aktı. e-ticaret pazar payının en büyüğü n11 alıyor oldu.

n11 de her şey değişiyor;

Pazarda alıcılarına artık, n11 e ciddi oranda güvenip, neredeyse aradığı her şey burada var oluşu, satıcı hizmet ve ürün garantisi alıcıları n11 e sabitledi, ve hiç bir e-ticaret sitesinde olmayanı başardı, sabit n11 alıcısı oluştu, artık alıcının ne ihtiyacı var ise n11 den alıyor pazar her geçen gün büyüyordu, peki bu kadar büyüme kimin dikkatini çeker?

Pazarın tamamını yiyip bitirseler de doyamayan dev firmaların dikkatini çekti, n11 kobileri üzecek, en büyük tarihi hatayı başlattı. Dev firmaları kobiler ile aynı şartlarda satış savaşına soktu, sizce kim kazanı bu ticari savaşı?

Düşünün bir üretici, veya bir markanın Türkiye dispiritöründen 3-5 tedarik zinciri ile satıcıya ulaşacak ve satıcı (kobi) ilk kanaldaki Dev satıcı ile rekabet edecek? Bu rekabet mümkün mü? bu rekabet adil mi? bu rekabet rekabet mi?

N11 rekabeti, rekabet seviyesinden başka bir seviyeye çıkardı.

Her pazar yeri sağlayıcısı gibi, n11 de satılan ürün tutarından kesilen komisyon oranı ile kazanç sağlamakta, daha önce diğer pazar yeri sağlayıcıların itiraz olmaması halinde alış verişin tamamlanması ve sahte ürün satışlarından dahi komisyon kesip, kar sağlaması nasıl dürüst satıcılara yapılan büyük haksızlıksa şimdi n11 başka kanaldan bu haksızlığı yapmaya başladı.

Haksızlık 3 Boyutlu;

n11 ne kadar satış cirosu yaparsa doğal olarak o kadar komisyon kesintisi ve dolayısı ile kar getirisi olacak, ne yazık ki pazar yeri sağlayıcıların tamamı için durum böyle, tamda Karizmatik, diğerlerinden farklı pazar yeri çıktı geldi demişken oldu mu şimdi?

n11 artık cirosuna ve kar getirisine bakıyor, bu haksız rekabetin etik boyunda falan değil, sadece ve sadece satış ciroların artmasına gözlerini dikmiş durumda. Kobiler ile gün gün büyüyen n11, artık ne kobilerin istek ve önerilerini eskisi kadar dikkate alıyor, neden telefon veya maillerine ciddi bir dönüş yapıyordu. Artık n11 de büyük firmalar var, Daha profesyonel hizmet daha iyi ve kurumsal sunum, daha büyük ürün çeşidi, daha güçlü sermaye, daha fazla ürün gamı, daha ürün stok miktarı, daha, daha, daha… kim daha fazla istemez ki?

n11 hep daha fazlasını ister;

n11 Adaletsiz rekabet ortamı oluşturdu, buna tepki gösteren ve bu günlere gelmeye olanak sağlayan kobilerin üzerilerine basamak basamak, basarak çıktığı, ve hiç bir satıcıyı ciddiye almadı, hiçbir itiraza dönüş yapmadı, geri adım atmadı. Geri adım atmak bir yana, daha da ileri gitti.

Beyler açılın, n11Pro geliyor;

Bir heyecanla tanıtıldı n11Pro, Amaç Toptan alış verişin site üzerinden gerçeklemesi ve buradaki cirolardan komisyon ve kar marjı sağlamak. Ama ne yazık ki bu site ve sistem tutmadı.

Öyle bir ticaret düşünün ki, bu güne kadar alış verişlerini hiç yapmamış, n11Pro diye bir site açılsın ve tüm ihtiyaçlarını bu siteden alarak satışlarını gerçekleştirsin. Satıcı en düşük fiyat ile ürün satın almak yerine, ürüne nakliyeden, n11 komisyonuna kadar bir çok maliyete, (maliyetler fiyata giydirilmiş) katlanarak satın almak istesin? ve bu ticari malı aldıktan sonra, n11pro sitesinden daha ucuza satabilmeli ki pazara ürün tutulabilsin? Akıl tutulması gerçekleşmiş olabilir. Bu fikir nereden doğdu? bu fikrin doğuşuna imza atanlar, beyin fırtınası değilde akıl tutulması yaşanmış olabilir mi?

n11Pro sitesi tutmadı neden, orada pazar oluşmadı. peki pazar neden oluşmadı?
Orada kobiler değil dev şirketler olmalıydı, dev şirketlerin ilgisini çeken hiçbir şey yok orada, ayrıca kobiler gibi zararıan satan dev şirketler olmayınca, muazzam kampanyaları n11 tek başına yapamaz. Dev şirketler biz zararına satış yapmayı istiyoruz mu diyecekler? peki kobiler neden yok? Kobiler basamak basamak kullanıldı ve artık size ihtiyacımız yok denilmedi mi? Zirveye oturan, Kısa zamanda tavan yapan n11 ne oldu da n11Pro da taban yaptı? n11pro da neden satış yok denecek seviyede?

Her zaman küçümsenen ve hor görünen kobiler, Türkiye’nin ekonomisinin %85 yön veren kobiler değil mi? evet, peki neden hiç bir alanda söz hakkı yok, eğer söz sahibi olsa bile neden kimse dinlemez ciddiye almaz?

3 Boyutlu Haksızlıktan bahsetmiştik değil mi?

ilk haksızlığı ve en üzücü tarafı ne yazık ki n11 gerçekleştirmişti.
Dev Satıcılar Ürünü üreten veya İthal eden o büyük doya bilmeyen firmalar, önce iç piyasa için ürünleri pazara sürer, istediği dilediği gibi kar marjını ayarlar ve karını alır, daha sonra, kobiler için açılmış bir platforma girerek kendi müşterisi ile rekabete girme cür’etine kalkarlar, bu usulsüzlüğe bu etik dışı ticari ahlaka, Haksız rekabetin en zirvesi, rekabetin rakabetlikten çıkacak cinsten ulaştırılan seviyeye getirilmesine 3.boyuttaki ilgili makamlar neden izleyicidir?

Ticaret odaları nerede? Rekabet kurulu nerede?

Ortada Rekabet diye bir şey yok ki, Rekabet edilemeyecek derecede ezici bir zihniyet var, Rekabet kurulu olaya müdahale etmesi için şatların oluşması gerekirdi değil mi ama? Peki seçimden seçime kobileri hatırlayan, hiçbir hizmet vermediği halde aidat alan odalar bu duruma ne diyecek? Acaba ligi alanlarına mı girmiyor? yoksa bu tür gelişen olaylardan hiç mi haberleri yok? Haberleri varsa neden iyileştirme çabası yok?

Kobilerin %85 Varlığı istatistiksel veri olarak kalıyor, hiçbir mecrada değeri yok!

Gerçekler acı, %85 küçümsenmeyecek, yüksek ağırlıklı bir rakam olmasına rağmen, hiçbir alanda sesi duyulmuyor, Ticari oluşumlar, kalkınama, kredi ve destek kurumlarından, dergi gazete gibi alanlarda dahi duyurulmuyor. Her şey açık net bir şekilde ortada, buradan açık bir mesaj var, %85 ciddi bir rakam ve bu haksızlığın bu şekilde devam etmesi doğru değil.

Kobiler n11 yokken aradığı yeni pazar arayışı yeniden başlamış durumda, kobilerin istek ve önerisi ihtiyaçlarını karşılayacak etik kurallara daima uyan yeni pazar yeri oluşumuna yeşil ışık yakan kim varsa, artık pazar oraya doğru akacağı kesin bir hal almış durumdadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir