n11 Faturam gibi, Ücretsiz n11 entegrasyon Fatura yazdırma Programı

Tedareek.com tarafında sunulan ücretsiz n11 fatura yazdırma programı

Çok hızlı ve pratik; n11 satıcıların en büyük sıkıntılarından birisi gelen siparişleri faturalandırma olayıydı. Kobilerin bu feryadını duyduk ve bir fatura yazdırma entegrasyon destekli program geliştirdik. ve bu programı ücretsiz sunduk

Fatura işi neden bu kadar önemli?
Ticari firmalar satış yaptığı her ürüne, fiş veya fatura kesme zorunluluğu yasalarca sabittir. Bu satış hangi yolla olursa olsun fatura veya fiş düzenlenmelidir. dolayısı ile e-ticaret üzerinden satılan üründe olsa durum aynı şartları taşımaktadır.durum böyle olunca n11.com dan satılan her bir ürün için fatura düzenlenmesi zorunlu hal alıyor. bu durum n11 her satıcının işini zorlaştırıyor, çünkü satıcılar iş yerlerinde kullandığı ticari program olsa dahi, ürünü satın alan müşterinin bir daha fatura kesilmeyecek bile olsa, o müşteriye cari kart açılması gerekiyordu. ayrıca müşterinin tüm fatura bilgilerini her defasında yeni müşteri bilgileri sisteme girmek hem yorucu hemde ilerleyen süreçte problemleri yanında getiriyordu. Mesela yılsa 100.000 adet ürün satan n11 satıcı sadece 1 yıl sonunda 100.000 den fazla cari kartı açılmış, artık cari aramalarında filtrelerin dahi yeterli olmadığı hatta bunu izleyen yıllarda sitem yavaşlamalarından işin çıkmaz hal aldığı gerçeği, bu problemin en kısa sürede çözüme ulaştırılması kobilerce bekleniyordu. Buna ek olarak n11 de satılan ürün adı veya niteliği gerçek mağazadan farklı ise ayrıca yeni stok kartı da demek oluyor. ve en kötü tarafı, n11 satıcıları, satılan ürün maliyetlerinden dolayı eklenen n11 satış fiyatı KDV dahil, fatura ürün KDV hariç olması sebebi ile satılan her bir ürün kalemi için ayrı ayrı hesaplamalar, ve toplam tutarı, tutturma gibi işlem tekrarları çileden çıkarıcı boyuttadır. Günlük çok satışı olan n11 satıcısı bu şekilde fatura kesimi yapmaması mümkün olmayan bir hal alacaktır. bu nedenle bu satıcı kendisine farklı otomasyon programlarında çözüm arayacaktır.

n11.com un satıcı portföyü çok yüksek olduğundan, kobilere destek amaçlı mı yoksa ciddi bir gelir kaynağı olduğundan mı bilinmez, satıcıların daha hızlı ve kolay şekilde fatura kesebilmelerini sağlaması adına n11Faturam hizmete sunuldu. çok iyi bir hizmet fakat ek maliyetler ve yükümlülükler de yanında getiriyordu.

Kobiler e-fatura mükellefi olma şartlarını yerine getirmemiş de olsa, bu hizmeti kullanabilmek için Maliye bakanlığına başvuru yapmakta e-fatura mükellefi olabiliyorlar, buradaki en önemli faktör, bir kere e-fatura mükellefi oldunuz mu artık geri dönüşü yok. e-fatura sitemine giriş var çıkış yok. Tabiki e-fatura sisteminin çok güzel yenilik ve kolaylıkları var, ama kobi seviyesindeki işletmelerin bu sistemlere alt yapı ve bütçeleri uygun mu?

e-Fatura mükellefi olmadan e-arşiv Fatura kesemiyoruz. Durum böyle olunca e-faturam sistemini kullanabilmemiz için e-fatura mükellefi olmamız şart. e-faturam için gerekli alt yapı ve maliyetlerinde şartları olduğu belirtmek isteriz.

e-fatura mükellefi olan bir kobi, mal alım yaptığı yerden fatura adına düzenleniyor durumunu inceleyelim; tedarikçi kobiye fatura kesiyor ve kobi artık e fatura mükellefi olduğu için eski kağıt fatura kesmiyor direk e-fatura kapsamında faturalandırıyor. kobi artık her faturasını e-fatura sistemlerinden kontrol edecek durumda ve alt yapısı buna uygun olmalıdır. yanı şekilde, kobinin satışlarındaki müşterisi e fatura mükellefi ise ona eki model kağıt fatura değil e-fatura kesme zorunluluğu var, ama alıcı e fatura mükellefi değil veya gerçek kişiye kesilecek bir fatura durumu var ise, bu durumda kobi alıcıya e-arşiv fatura düzenler. e-arşiv faturaların işleyişi, saklanması ve diğer hizmetler için kontör bazında, kobi hizmet bedeli ödemelidir.

Günlük satışları yüksek n11 satıcısı ne yapacak da hem kurallara uygun şekilde fatura kesecek, hemde alt yapısı ve bütçesinin zorlanmadığı bir sitem ile fatura işini çözecek? bu durum tüm n11 kobi satıcılarının temel sorunudur. Sorun çözme adına entegrasyon firmaları konuya el atmıştır ama, konu pratik ve bütçe açısından aynı şekilde memnun edici değildir.

İşte tam bu esnada kobilerin feryadını duyan tedareek.com, kobi satıcılarına o kadar pratik ve kullanışlı program sunuyor ki beğenmemek mümkün değil.

Tedareek Faturam, programı API entegrasyon ile çalışmaktadır. Her n11 satıcının kendine özgü API iletişim protokolleri vardır. bu protokoller üzerinden işlem yapan program, hızlı, güveli, pratik ve ciddi oranda işlevseldir.

Yukarıda görüldüğü gibi, basit ve sade bir ara yüzü ile hemen hemen her kullanıcının ayrıca eğitime ihtiyacı olmadan, kullanabileceği şekilde tasarlandı.

1.numaralı ok işareti, alanına satışı gerçekleşen sipariş numarasını yazın ve enter’e basın. Hepsi bu.İşte program bu kadar pratik ve hızlı. Programı kullanabilmek için ayrıca eğitime veya bilgisayar ek kullanım bilgisine ihtiyacınız yok

sipariş numarası ile çağırdığınız fatura içeriği şu şekildedir; Fatura başlığı bilgisi ve kargo sevk adresleri tüm ayrıntılısı bilgilerine kadar otomatik olarak çeker, ayrıca siz kullanıcı, olarak fatura notu ekleyebilir, (irsaliyeli faturalar için) fatura tarihini ayrı sevk tarihini ayrı tarihler ile bastırabilirsiniz. siparişin durumu, Kargo firma ve kargo bilgilerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Fatura içeriği; n11.com satışı gerçekleşen ürün nevi, miktarı, (faturada ürün kalem fiyatı KDV hariç gösterilir) n11de satışı tamamlanan ürün KDV dahil fiyatlıdır ve program tüm bu bilgileri çeker, algoritması ile doğru hesaplamalar yapar. Kullanıcı hiçbir şekilde hesap makinesi veya KDV ekle çıkar gibi işlemler yapmaz. tüm işlemler otomatik gerçekleşir.

Satışı gerçekleşen ürün, alıcı tarafından Kargo ücreti, vade farklı gibi üründen hariç ek ödemler yapılmış ve bunlarında faturada gösterilmesi gerekiyor, bu durum yine otomatik olarak program hesaplar, her siparişin durumuna göre ürünleri doğru şekilde çeker ve hesaplamasını tam olarak yapar.

2.numaralı ok işareti, KDV oranı belirleme alanı olup, bu alan satış sonrası KDV bilgisini kullanıcı tarafından değiştirilmesi gerekmektedir. bu tüm fatura entegrasyon ve n11Faturam da da bu şekilde ilerler. KDV bilgisi n11 de olmadığı için bu bilgiye ulaşılamaz ve kullanıcı her satış sonrası faturada bu alana eğer değiştirilmesi gerekiyorsa tıklayarak değiştirir.

tedareek faturam, doğru hesaplamalar yapar, n11Faturam da (%18, %8 ve %1) KDV seçenekleri mevcut olup, eğer satıcının sattığı ürün KDV muaf %0’lık KDV oranı da ise, n11Faturamda bu seçenek olmadığı için doğru seçim yapılamadığından doğru hesaplamanın da söz konusu olmayacağı açıktır. Bu durum n11 e birçok kez iletilmesine rağmen, düzeltilmemiştir. ayrıca KDV muaf satılan ürün için hatalı KDV seçimi, dolayısı ile anlamsızca ürün maliyeti oluşturacak, ürün KDV yüzdesi kadar zararı ile satış gerçekleşmiş olacaktır.

tedareek faturam, gerçekçi hesaplamalar yapar, doğru sonuç verir, kolay ve pratiktir. Tüm bilgilere ulaşmayı en hızlı şekilde sağlar.

Profesyonel ticari programlarında olacak fatura içeriği olan her şey bu programda mevcut. fatura notların çeşitliği göz kamaştırır boyuttadır. Fatura notu hemen hemen her faturada var, ama aracı firma ile Pazaryeri-den satılan ürünlerin ” İşbu fatura tutarı Doğuş Planet Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş hesabına devredilmiştir.” gibi notların artık kaşe ile faturalara basmanıza gerek yok, program fatura notundan hariç olarak bu zorunlu bilgiyi de faturanıza not ekleyecektir. bundan hariç olarak, SQL veri tabanı olan versiyonlarda, (faturaya basılmayan not türü) satıcı tarafından görülen, alıcı ve o fatura basılı olmayan, not eklenecek bu not sadece satıcı taraflı görünecek türden notlar da mevcuttur.

3.numaralı ok işareti, sadece yazdır butonuna basarak, işlemi tamamlıyoruz, 3 adımda işlem tamam. 1 sipariş numarası ile fatura içeriğini çağır, 2 eğer varsa KDV oranı değiştir, 3. Yazdır. hepsi bu kadar.

Yukarıda görüldüğü gibi, Fatura ön izleme hangi yazıcıdan çıktı alınacağı gibi alanlın sergilendiği pencere mevcuttur. en düşük bilgisayar kullanım bilgisi ile bile bu programı kullanmak mümkün. Sade, basit ve pratik olduğu kadar da çok hızlı.

her bilgisayara uyumlu, setup veya SQL veri tabanı ayarları vs. yok bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın, hepsi bu.

Fatura bastırma tasarımına, Fatura başlığını eklerken yanına, sevk adresi ve sevk bilgilerini içeren ayrıca bilgi ekledik. Böylece fatura başlığı ayrı, sevk adresi ayrı olan alıcıları da memnun edecek cinsten çalışmaya imza attık. otomasyon her açıdan memnun edici boyutta.

Buna ek olarak, lojistik tarafındaki tüm ilerleyişinde düşünerek, Kargo firmaları için Kargo firma bilgisi ve n11 kargo kampanya kodu (2 numaralı ok işareti) ve bunun barkod ile basımını da faturada işledik. Böylece her gönderinizde ayrıca kargo barkod çıktısı almanıza gerek kalmıyor, toner ve A4 sarf çıktılarınız da ekonomik katkıda bulunurken, işleyişinde entegre hale getiriyor.

Sadece Kargo değil, iade gelecek kargoları da düşündük, sipariş numarası ve sipariş numarasının (1 numaralı ok işareti) barkod baskısını da faturaya ekledik, bu şekilde, iade gelen kargoları paketi açmadan sadece barkod okutarak müşterinin tüm geçmiş bilgilerine ulaşabiliyor, kargo kapıdayken, teslimat ve red işlemleri için çok hızlı çözümler üretmenizi sağladığımız gibi, iade kayıtları için oluşturduğumuz diğer entegre programa hızlı ve kolay veri girişi yapmanızı sağlıyor.

Program bu şekilde yüksek iş gören, düşük sarfiyatı, gerçek hesaplamalar ile doğru sonuçlar üreten şekilde tamamlanmıştır. Ücretsiz olarak kobilere sunulmuş olan versiyon, kullanım özellik ve zaman kısıtlı olarak sunulmaktadır.

Programa ulaşım ve download için;

Not: Program API entegrasyon ile n11 sunucuları ile koordineli halde çalışmaktadır. API ayarları için bizden destek alınabilirsiniz. Destek sadece mail “ticket” yolu ile sağlanmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir