e-Ticaretin Lideri n11, Satıcıya en yakın Pazar Yeri

Türkiye de artık bir çok ürün İnternet üzerinden alınıp satılıyor. kobilere yeni pazardan pay sağlayan e-ticaret kurallar ve maliyetler ile birlikte geliyor. e-ticaret web sayfası olmayan kobiler pazar-yeri sağlayıcılara koşuyor. Pazar yeri sağlayıcı sitelerin ilklerinden olan GittiGidiyor olsa da, pazarını önce HepsiBurada.com a daha sonra da n11.com a kaptırmış durumda. Hem alıcının hemde satıcının tercih ettiği ilk alışveriş sitesi günümüzde ilk sıralarda HepsiBurada.com ve n11.com olarak sabitlendi.

n11.com Nasıl Pazar yeri Lideri oldu?

Bunu anlayabilmemiz için tarihsel gelişmelere bakmamız gerekiyor. Türkiye de güven kazanan ve pazar yeri oluşturan Gittigidiyor bu işin öncüsüdür. Sahibinden.com 2000 li yılalrın başından bu güne pazar yeri oluşturan firmalardan birisi. öncelikle bireysel ve 2.el satışların öne çıktığı gittigidiyor ve sahibinden.com, o yıllarda İnternet kullanıcıların az oluşu, Ödemelerin kredi kartı ile olan güvenin az olması, hatta ödemelerin EFT ile yapılarak GittiGidiyor ve sahibinden.com un EFT kontrol saatlerini bekleyerek ödemeye onay verilmesi ile satıcıya ürünü kargolayabilirsiniz bilgisi aktarılması çok geride kaldı.

O günler sistemlerin düşük ve meşakkatli oluşu, güvenin sağlanmamış olması ve en önemli faktörün, bırakın İnternetin cep telefonlarına oluşunu, bilgisayarlar da hatta her ev ofisde bilgisayar olmayışı, internet satışlarının ciddiye alınmayacak durumda olduğunu gösteriyordu.

O dönemlerde e-ticaret internet okur yazarların, hobi amaçlı alışverişlerinden oluşmakla başlayıp, aranıp da bulunamayan ürünlere riske girerek internet üzerinden sipariş işlemleri ile gelişme evresine girmişti. İnternet satışların bu denli düşük olması satıcıların pek dikkatini çekmemişti. Bireysel ve hobi amaçlı satışların giderek artması alıcı ve satıcılar için yeni bir pazar oluşturması yıllarca sürdü. Yinede kobi ve ulusal kurumsal mağazacılığın pek dikkatni çekmeyecek seviye idi.

HepsiBurada.com Bu tarihlere Kadar bir pazaryeri sitesi değil, Sadece HepsiBurada kendi stoklarından ürün satan ve aracılık yapmayan site olduğu için, şuana kadar Hepsiburada başarı güven ve pazar yerinden bahsetmedik. Pazaryeri sitelerine talep hızla artması ile Sanalpazar.com gibi (kesinti oranları daha düşük) satıcıya daha yakın siteler sonradan pazara girmiş belli bir seviyeye kadar gelmiş pazardan bir miktar pazar payı alırken gittigidiyorun liderliğine yetişememiştir. Bu hareketli dönemlerde Doğan gurubu HepsiBurada yeterli görmediğini düşünerek, Pazaryeri sağlayan bir site kurmuş alıcı ve satıcıyı bir araya getirerek Hepsiburada başarısını burada da sağlayıp Gittigidiyordan liderliği almak istemiştir.

Doğan Gurubu, internette alıcı ve satıcıların talep patlaması ile pazarın açıklığını iyi görmüş, pazaryeri aracı e-ticaret sitesi kurmuş, bu site bırakın liderliğe oynamasını,
açmış olduğu bu sitenin adını şuan hatırlayan bile yok. Peki ne oldu bu siteye? Site HepsiBurada.com ile birleştirilmiş, Artık HepsiBurada kendi stoklarını satışa sunarken satıcı adı HepsiBurada ve diğer satıcı mağazalar olarak hizmet verecek, bu şekilde gerek sektördeki sermaye gücü, gerek satışlardaki fiyat üstünlüğü ve site hitine kadar her alanda lider olan HepsiBurada aracı hizmet de doğal bir üstünlük sağlamış, satıcıların dikkatni, alıcıların HepsiBurada yoğunlaşmasını görmesi ile çekmiştir.

HepsiBurada pazar yerinde artık lider. Tabi n11 Piyasada yok. 2010 Yıllarına doğru Artık internet cep telefonlarına inmiş, Her geçen gün bir kullanıcı internet ile tanışır olmuş, Her gün bir alıcı güven duryarak internet ten alış veriş yapar olmuştur. Her alıcı gerçek referanslardan oluşan güvenle internet alışverişlerine yön verirken HepsiBurada o yılalrda e-ticaretin kuşkusuz lideri olmuş, pazarın Kaymak tabakasını alır olmuştu.

2010 yıllarında e-ticaret bu şekilde ilerlerken, Alıcıların gerçek mağazalarda arayıp da bulamadığı ürünlere ulaşabilir olması ile pazarın alıcı kitlesini ciddi oranlarda artırmış, Gerçek mağazalarda artık internetin adı sadece duyulur ama ciddi oranlarda etkisinin olmadığı için gerçek mağazacılık internet satışlarına aynı şekilde ciddiye almayarak uzak kalmıştır. Fakat bu yıllar ve ilerleyen dönemlerde ekonomik sıkıntı çeken her işletme internetten yeni pazar payı alabildiğinin farkına varmış, Gittigidiyor gibi sitelerin artık bireysel satıcılardan çok mağaza bazlı satıcıların da yoğun olarak satıcıları oluşmuş, hatta gittigidiyor da cadde mağaza gibi, satıcı mağaza gibi yenilik ve uygulamalar geliştirilmiştir.

Satıcı mağazaların istek ve ihtiyaçları doğrulturundan bireysel satıcılıktan mağaza satıcılığına düzenlenen site tasarım ve kabilyetleri yeterli seviyede değildi. Hiçbir satıcı ürün satarken tam oalrak maliyetini hesaplayamıyordu. Satıcı Ürünü satabilmek için listeleme ve türevleri ürün yayınlama maliyetleri oluşuyor, eğer ürün hiç satılmamış olsa dahi sahibinden ve gittigidiyor gibi sitelere ücret ödüyor, eğer satıcı ürünü satılmış ise site ayrıca komisyon kesiyordu. Sanalpazar bu sıkıntılı duruma el atarak düzenleme çözüm üretsede pazar sahibinden, gittigidiyor ve hespsiburada.com tarafına akıyor, alış veriş pazar neredeyse satıcı da orada olmak istiyordu.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir